Bojujem za zmenu

Pred pár rokmi som sedel so synmi, mali vtedy 16 a 17 rokov.
Prišla téma na ich budúcnosť. Čo chcete robiť? Obaja prišli s tým, že chcú vyštudovať medicínu a odísť za sestrou žijúcou v Mníchove a tam pracovať. Zhrozil som sa!
– “Oci a čo tu máme robiť? Rozkrádajú zdravotníctvo a aj všetko ostatné.” Bol to pre mňa šok, že už takíto mladí fagani takto premýšľajú. Dlho som nad tým uvažoval a predstava, že mám dochádzať za vnúčatami tisíc kilometrov, sa mi nepáčila.
No najhoršie bolo, že takto premýšľali aj ich spolužiaci. Ja nechcem, aby nám deti odchádzali do sveta
– “Tak to, oci, zmeň!”

Pochopil som, že oblúkom cez Bratislavu nezmeníme Slovensko, zmeníme ho len od seba ako jedinca, svojho mesta, okresu, svojho kraja a až tak štát. Každý z nás sa musí pozrieť do zrkadla a následne pozrieť na svoje deti, nebudú tu donekonečna pri nás, ale pôjdu svojou cestou. Svojimi činmi a skutkami im pripravujeme štartovaciu dráhu do života. Tak sa rozhodnime, čo chceme. Či to, aby sa pár vyvolených jedincov malo dobre a aj ich deti, alebo sme všetci súčasťou tohto štátu?
Máme nárok na to, aby náš príspevok pre túto spoločnosť, ktorý odvádzame vo forme daní, skončil pre všetky deti? Či len niekomu? Všetci sme sa rovnako narodili a rovnako aj zomrieme, no ten medzičas medzi tým je na nás, ako ho využijeme.

Preto som sa rozhodol s priateľmi založiť Občiansku iniciatívu Zemplína. Táto myšlienka v nás rezonovala od volieb, v ktorýchboli oklamaní všetci slušní ľudia volajúci po zmene. Všetci sme Zemplínčania, tak sa spojme pre svoj región a ak ho chceme meniť, meňme ho spolu.

Som rád, že sa našli odvážni a zanietení ľudia a pridávaju sa ďalší a ďalší. Konečne vidím nádej na lepšiu budúcnosť.
Nečakám pasívne, že zmenu za mňa urobí niekto druhý…

Nedávno mi môj syn povedal: – Oci, snažíš sa to zmeniť, a už rozumiem prečo chceš aby sme ostali doma. Nebude kto liečiť našich ľudí.  Študovali sme za štátne, tak to chceme štátu vrátiť.

Možno bojujeme s veternými mlynmi, ale budúcnosť našich deti nám nemôže byť ľahostajná.

Patrik Magdoško
občiansky aktivista

Diskusia k článku