V autobuse nie viac ako 10 mincí

 

V autobuse nie viac ako 10 mincíV autobuse nemôžete platiť viac než 10 mincami!

 

Od januára tohto roku sme boli oboznámení s faktom, že vodičovi autobusu nesmieme dať 4-násobne vyššiu sumu ako je naša cena lístka. Toto pravidlo platí aj dnes. Využili sme tak aspoň drobné, ktoré sa nám od nového roku začali povaľovať v peňaženkách. Niektorí ľudia majú v čase krízy, ale opačný problém. ,,Mince mi neprekážajú, lebo žiadne v peňaženke nikdy nemám“, povedala nám dôchodkyňa Anna.

Kúpu čipovej karty neodkladajte – cena stúpa
Kedže aj šoférov dopravných liniek otravovali kôpky centov, dali do popredia čipové karty, a to ešte pred zavedením novej meny. Tie, niektorí z vás už dlhodobo využívajú, iní sa pre ňu rozhodli až teraz. Cena čipovej karty sa stále mení, preto jej kúpu neoddiaľujte. Na začiatku predaja bola jej cena niekoľkonásobne nižšia (2 €). A dnes? 5,30 €. Platnosť tejto elektonickej peňaženky nie je večná, ale 5 rokov. Každopádne pri jej používaní ušetríte nejaké centíky. No, so stále sa zvyšujúcim cestovným ušetríte viac na vlastnom aute. Nie v každom okrese idú ceny hore, preto sa ešte niekde oplatí cestovať aj autobusom. Najmä študentom.

10 mincí a dosť
,,Prekvapilo ma, keď sa ma šofér spýtal, či mám v ruke viac než 10 mincí. Po mojej kladnej odpovedi ich odmietol vziať. Doteraz sa mi to ešte nestalo. Vraj to platí od januára a do júla mi žiaden šofér neodmietol vziať 10 mincí“, pohoršovala sa stála cestujúca. Rozhodnutie záleží od vodiča autobusu, či príjme 10 mincí alebo štvornásobok cestovného. Cestujúci sa dozvedajú nové pravidlá každý deň, hoci boli vydané v januári 2009, málokto venuje čas ich čítaniu. Podľa článku 12 v 15.bode Prepravného poriadku autobusovej dopravy sa za vhodné platidlá nepovažujú bankovky svojou hodnotou prevyšujúce 4  a viacnásobne cenu cestovného lístka a mince v množstve 10  a viac kusov.

Mince si mnohí zamieňajú s haliermi a podceňujú ich reálnu hodnotu. Mnohí majú problém s ich prijatím, ak ide o väčšie množstvo mincí. Stále je tu ešte nádej, že sa niektoré z nich zrušia a budeme nasledovať iné štáty Európskej únie. Ale toto kladné riešenie môže mať negatívne  dôsledky na zvýšenie naších cien. Preto radšej uľahčíme život vodičom autobusov, akoby sme sa mali zbaviť mincí na ich úkor.

autor:  Veronika Cholewová
obr.: FOCUS Multimedia
{loadposition advert3}
Súvisiace články:

 

Diskusia k článku