Slovensko – Bielorusko 25:22

intro_biel_jun

biel04Slovenky odštartovali víťazstvom nad Bieloruskom

Juniorské reprezentantky Slovenska zaznamenali úspešný štart do kvalifikačného turnaja o postup na MS 2010 v Kórejskej republike. Vo svojom úvodnom vystúpení na turnaji šiestej kvalifikačnej skupiny v Michalovciach zdolali Bielorusko 25:22 (12:10) a do tabuľky získali prvé dva body. V sobotu o 18.00 hod. ich čaká outsider skupiny Fínsko a v nedeľu o 10.30 hod. hlavný ašpirant na celkové prvenstvo Čierna Hora, ktorá si poradila práve s Fínskom hladko 36:16 (16:16). Na svetový šampionát postúpi iba víťaz skupiny.

Skóre piatkového zápasu otvárala Birkušová a v 3. minúte na ňu nadviazala domáca pivotka Horňáková. Húževnatý súper z Bieloruska odpovedal štyrmi gólmi za sebou a v 7. minúte viedol 4:2. to zdravo vyburcovalo šaliansku kanonierku Szarkovú, ktorá troma gólmi v rade strhla vedenia na slovenskú stranu. Až do 24. minúty sa súperi naťahovali o každý gól, ale potom sa strelecky chytila naša Košíková a Slovensko viedlo 10:8 i 11:9. V 28. minúte si tréner nášho výberu Róbert Popluhár vyžiadal oddychový čas a možno aj vďaka nemu išli Slovenky do kabín s dvojgólovým vedením (12:10). V prvých štyroch minútach druhého dejstva diváci gól nevideli, ale presná strela Szarkovej znamenala vzápätí dovtedy najvyššie vedenie našich (13:10). Bielorusky odpovedali bleskovo a v priebehu ďalších troch minút bolo vyrovnané (13:13). Práve vtedy začala v bránke nášho výberu čarovať domáca brankárka Lucia Gubíková, vďaka ktorej sme si postupne vybudovali až trojgólový náskok (v 43. minúte po sedmičke Szarkovej). Súper vycítil šancu ešte v 58. minúte, keď po góle Korbutovej znížil na 23:21, ale záver patril Slovenkám, ktoré napokon vyhrali rozdielom troch gólov 25:22.

„Vyhrali sme, získali sme dva body, ale s našou hrou nemôžem byť spokojný. Veľmi zle sme bránili, súperky ukázali svoju veľmi dobrú fyzickú pripravenosť. V sobotu nás čaká duel s outsiderom skupiny Fínskom, o postupe sa bude rozhodovať v nedeľu v súboji s Čiernou Horou. „

Róbert Popluhár (tréner SR 20)

{yoogallery src=[/images/obr/sport/hadzana/s0910/turnaj-jun/biel] thumb=[polaroid] width=[130] height=[100] title=[Slovensko – Bielorusko 25:22]}

Slovensko – Bielorusko 25:22 (12:10)

Rozhodovali: Ilieová a Karbeská (obe Macedónsko), vylúčené: 2:6, ČK: 55. Piatrovová (Biel.) za hrubý faul, 7 m hody: 6/6 – 6/5, 500 divákov.

SLOVENSKO: Gubíková, Leviczká – Demajová, Blažeková 1, Košíková 5/1, Michnová 2, Pojezdalová, Kvetková, Birkušová 2, Dudová, Minarčíková, Horňáková 3, Szarková 12/5, Wollingerová.

BIELORUSKO: Asipuková, Klimovičová – Jarokhavová, Korbutová 4, Halaukovová, Vasiljevská 1, Piatrová 3/1, Hrudoviková 2, Kalčanková 1, Juškievičová, Kocinová 1, Tasmalanohavová 7/4, Surovajová 3, Makarovová.

Druhý výsledok: Čierna Hora – Fínsko 36:16 (18:6).