Tekuté zlato zo Stredomoria

introolivy
Keď olivy na strome dozrú, vymenia zelenú farbu za leskločiernu. Ale vnútri tmavej schránky čaká na vydulovanie „zlato“.Ke´d sa zrelé olivy drvia, uvoľňuje sa z nich zlatožltá tekutina, ktorá má už celé tisíročia čestné miesto na stoloch domácnosti v Stredozemí. Toto tekuté zlato – olivový olej – je drahocenný produkt olivovníkov, ktoré pokrývajú úbočia pahorkov od portugalská až po Sýriu. Olej týchto odolných stromov vie potešiť chuťové poháriky a prispieva k dobrému zdraviu.Slovo „olej“ u obyvateľov Stredozemia znamenalo „olivový olej“.Aceite, španielské slovo pre olej, pochádza z arabského slova azzájt, ktoré doslovne znamená „šťava olivy“. A práve to je olivový olej – čistá šťava z rozmliaždených olív.

Zlatistá tekutina, ktorá zostáva bez konkurencie

Olivový olej sa cenil celé veky ako potravina, palivo, balzam a niečo posvätné. Za celé tisícročie sa jednoduchý proces získavania olivového oleja nezmenil. Najprv zberači zľahka udierajú palicami po konároch, aby olivy popadali na zem, kde ich zozbierajú. Potom olivy aj s kôstkami mliaždia v drviči. Nato sa z tekutiny odstránia pevné častice. Napokon sa v usadzovacej nádrži od oleja odeli voda a olej je pripravený na konzumáciu. Avšak na rozdiel od zlata je olivový olej takmer rovnako rozmanitý ako víno. Na celom svete sa pestuje približne jedna miliarda olivovníkov a s toho 680 odrôd.
Stredomorské podnebie je veľmi priaznivé pre pestovanie olivovníkov, preto približne 95% všetkého olivového oleja vyprodukovaného na svete pochádza z oblasti Stredozemného mora. Návštevníci si hneď všimnú olivovníkové háje pokrývajúce pahorkatiny v Grécku, Maroku, Portugalsku, Sýrií, Španielsku, Taliansku, Tunisku a Turecku. Olivový olej možno právom nazvať „tekutým zlatom Stredomoria“.

Stredomorská kuchyňa stáročia využívala olivový olej na zvýraznenie chuti mnohých typických jedál. Olej sa môže použiť na smaženie, marinovanie alebo ochucovanie jedál. Strava bohatá na panenský olivový olej môže pomôcť znížiť riziko ochorenia srdca a rakoviny. Olivový olej vzhľadom na antioxidačné vlastnosti svojich menších zložiek, ako sú vitamín E a polyfenoly tiež chráni pokožku a zvyšuje jej pružnosť. Preto sa používa v skrášľovacích prípravkoch, v pleťových mliekach, šampónoch a mydlách.

Čo by ste mali vedieť o olivovom oleji:

Zdravotné účinky si olej uchováva až 18 mesiacov.
Olej treba držať na chladnom a tmavom mieste, pretože svetlo prispieva k ničeniu jeho zložiek.
Olivový olej stráca antioxidanty, ak sa na pečenie použije viac ako raz.
Zdravotné účinky olivového oleja sa umocnia vtedy, ak s a používa ako základná zložka stredomorskej stravy, ktorá je bohatá na ryby, zeleninu, strukoviny a ovocie.

Olivovník neprináša bohatý výnos iba krátku dobu. Jediný olivovník môže každý rok svojim majiteľom poskytnúť tri až štyri litre oleja a to počas mnohých storočí. Niet pochýb, že toto tekuté zlato nám môže zlepšiť zdravie, upokojiť pokožku a skvalitniť našu stravu.

zdroj: Ondrej Hrabovský
boka

Pridaj komentár