Brusel, „hlavné mesto Európy“

dsc_0474

Grand Place, tak sa nazýva  historické jadro Bruselu, hlavného mesta Belgicka , dnes neoficiálne označované za „hlavné mesto Európy“, pretože je sídlom viacerých inštitúcií Európskej Únie.  Dominantným prvkom námestia je gotická radnica z 15. storočia s 96 m vysokou vežou, na ktorej je umiestnená socha svätého Michala, patróna Bruselu. Celé námestie obklopujú cechové domy a aj keď priečelie každého domu je iné, tvoria harmonický architektonický celok. V roku 1998 bolo námestie vďaka svojej jedinečnosti zapísané na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, ako  jeden z klenotov Európy.

dsc_0398

Symbolom Bruselu je socha cikajúceho chlapčeka, ktorá sa nachádza asi 240 metrov juhozápadne od hlavného námestia. Jedna z legiend hovorí, že  v 14. storočí bol Brusel obliehaný cudzími vojskami, ktorým Brusel úspešne vzdoroval. Útočníci preto vymysleli plán a umiestnili  výbušniny okolo mestských hradieb. Pri prípravách ich náhodou špehoval malý bruselský chlapec, ktorý sa vycikal na horiacu zápalnú šnúru a tak mesto zachránil.

dsc_0502

Celý Brusel je jedná veľká aglomerácia, kde sa domy podobajú ako vajce vajcu. Prečo? Pretože pôda v meste na výstavbu domov bola drahá, každý dom stojí na parcele o šírke cca 10 m. Domy sa stavali do výšky troch poschodí, a každý bol zakončený s obývateľnou strechou s vikiermi. V novších  domoch aj s  terasami. Väčšina  domov je  postavená z neomietnutých tehál a  má krásne zdobené balkóny, čím vytvárajú neopísateľnú atmosféru ulíc s mnohými  predzáhradkami.  Špecifikom sú  garážové brány v domoch, ktoré majú polovičnú výšku a často krát sú spojené aj s pivničným bývaním. Vo vnútri obytných blokov budov sú záhradky s  átriami. Proste dokonale využitý priestor.

dsc_0408

Brusel má veľmi zaujímavo vyriešený tiež problém mestskej dopravy. Okrem autobusov, metra a električiek jazdiacich aj v podzemí,  je celé mesto  popretkávané podjazdmi pod križovatkami, čím sa umožňuje rýchly prejazd autám, ktoré chcú pokračovať v jazde do vzdialenejších častí. Celá sieť podjazdov je pospájaná pod povrchom okružným tunelom, ktorý umožňuje prejazd autom okolo centra celého Bruselu a bez zdržania tak dáva možnosť napojiť sa na diaľničnú sieť. Doprava vyzerá na prvý pohľad  ideálne ale vzhľadom na množstvo áut je v  skutočnosti Brusel bojiskom, kde rýchlejší a drzejší víťazí v prednosti jazdy o parkovaní ani nehovoriac. To je vyriešené pre domácich vyriešené rezidenčnými kartami a pre cudzincov pouličnými automatmi. Pri parkovaní si ale treba dávať zvláštny pozor na dopravné značenia, v ktorý deň sa môže na danom mieste parkovať. To všetko je ešte skomplikované zákazom parkovania pred domovými garážovými dverami, ktoré sú také nenápadné, že ich ľahko môžete prehliadnuť a auto vám odtiahnu.

Zaujímavé je aj zloženie obyvateľov Bruselu.  Vo vyše 1 miliónovej bruselskej aglomerácii okrem flámov a valónov   hovoriacich po flámsky alebo francúzsky, uvidíte veľa černochov s celými rodinami, ktorí pochádzajú z bývalých belgických kolónii  Konga, Rwandy, ale aj iných afrických krajín. Najväčšou komunitou v Bruseli sú však Marokánci a Turci, ktorých je až 40% a obývajú  celé štvrte. Tí všetci boli sem pozvaní alebo prišli do Belgicka za prácou a vidinou lepšieho života. Preto okrem kresťanských kostolov nie je neobvyklé vidieť aj moslimské mešity. Raz darmo, bez viery sa ľuďom stráca hlbší zmysel života!

dsc_0284

Na záver uvádzame miesta, ktoré by ste určite nemali pri návšteve Bruselu  obísť, okrem Grand Platzu s cikajúcim chlapcom a povinnej prechádzky okolo Schumanovho námestia s budovami Európskej komisie, rady a parlamentu. V roku 1958 boli pri príležitosti prvej svetovej výstavy EXPO 58 postavené viaceré architektonicky zaujímavé stavby a pavilóny, s ktorých jednoznačne vyniká Atómium, impozantná stavba predstavujúca model atómu železa. Neďaleko pavilónov EXPA  stoja dve fantastické stavby, ktoré by ste v danej lokalite vôbec nepredpokladali. Japonská  a čínska  pagoda s možnosťou ich prehliadky. Vynechať  by ste nemali  ani  Víťazný oblúk, zo strechy ktorého uvidíte celý Brusel ako na dlani.  V prípade nepriaznivého počasia, sa   môžete ísť pozrieť do niektorého z 25 múzeí a  prezrieť si napríklad archeologické múzeum, múzeum hudobných nástrojov, či múzeá starého alebo nového umenia. Pokiaľ je pekné počasie, môžete sa  poprechádzať po námestiach a uliciach a parkoch Bruselu vrátane  kráľovského, alebo zájsť si do niektorej z množstva reštaurácií a ochutnať špeciality s plodov  mora, napríklad varené mušle alebo kúpiť si len tak do ruky na ulici wafle. Nezabudnite,  že  Brusel je vzhľadom na blízkosť mora,  známy  nevypočítateľným počasím!

 

(pb + oh)

{yoogallery src=[/images/obr/ostatne/vlado/brusel] thumb=[polaroid] width=[130] height=[100] title=[brusel}

Pripoj sa k nám na FaceBooku a buď vždy v obraze!

Facebook

Diskusia k článku