Skoré ráno, bezoblačná obloha a už 20 ºC hneď na začiatku plánovaného výletu. Kráčať začali od pamätníka Viliama Gaňu, priekopníka modernej pedagogiky, umiestneného na mieste jeho rodného domu, v Trnave nad Laborcom. Obec bola osídlená už v mladšej dobe kamennej, no vznik obce ako takej datujú niektorí historici do 11. storočia. Zachovali sa tam kultúrne pamiatky, štyri kamenné mostíky akých v blízkom okolí viac niet.
Zo začiatku asfaltkou miernym stúpaním prebehli obcou severným smerom až pod les, idúc popri dnes už historickom automobile GAZ 24-10 Volga, roky nevyužívanej, zarastenej čakárni autobusov, no cestu im skrížil aj rýchlo sa vlniaci plaz. Na ďalších niekoľko km už v príjemnom tieni čerstvo rozvinutých listnáčov stále na sever a stále mierne hore, no už po lesnej ceste pozorovali okolité zaujímavosti. Chôdzu im spestril žblnkotajúci povedľa tečúci už vyššie spomenutý potok proti prúdu, ktorého išli. Naďabili na niekoľko osamelých pomerne dosť veľkých balvanov, ležovisko aj napájadlo čiernej zveriny „medvediu drabinu“ (rebrík) opretú o strom, či tri upravené studničky.
Chvíľku postáli v lokalite Piesky zvanej aj Porúbske lúky, kde sa v dňoch 9. – 12. júla 1981 konal XXVIII. Slovenský zraz turistov s pôvodným názvom zraz turistov SNP posledný na krajnom východe. (Najbližší krajnovýchodniarsky zraz bude po 33 rokoch v 2014 LXI. (61.) zraz v Trebišove).
Využili jediné miesto na túre s výhľadom, a to na obec Porúbku, či kopec Chlm (495 m n. m.) a nabrali východný smer na hrebeň Hiriaču s rovnomenným vrcholom 454, 5 m n. m. Zašli aj k takzvanej „grófke“, v lese dobre ukrytý cintorín šľachticov fungujúci už viac ako 150 rokov, cestou ku ktorej si nazbierali aj zopár lesných plodov – zdravých húb. Na záver si ešte čo-to poopekali na upravenom ohnisku s prístreškom a spokojní sa pobrali popoludní domov.
Výlet sa znova vydaril, bol krásny slnečný deň pri ukončení túry už s letnou teplotou 28 ºC.
Anton Hasák
predseda KST Turista Michalovce