Podiel ponúk na východe stúpol za 10 rokov na pätinu

Trh práce na východnom Slovensku rastie. Komunikácia medzi zamestnávateľmi a uchádzačmi je však na rozdiel od západu slabšia. Aj to môže byť dôvodom, prečo sa ponuky firiem a reakcie uchádzačov často rozchádzajú.  

Analýza pracovného portálu Profesia.sk ukazuje, ako sa za 10 rokov zmenil trh práce na východnom Slovensku.

Zosúladenie firiem a uchádzačov

Zmenenú situáciu na východnom Slovensku však nemusia pociťovať všetci. Ukazuje sa totiž, že na najvyhľadávanejšie pozície zareaguje v priemere až 100 ľudí. V tomto prípade sa tak uchádzači stretávajú s náramne veľkou konkurenciou. Medzi firmami a uchádzačmi tak často chýba vzájomná informovanosť.

Zamestnávatelia na východnom Slovensku však nemajú na komunikáciu s uchádzačmi, prípadne študentmi až toľko možností ako firmy na západnom Slovensku. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa veľtrh Profesia days organizuje aj v Košiciach. Druhý ročník veľtrhu sa bude konať vo štvrtok 27. septembra v Spoločenskom pavilóne.

Podiel práce na východe rastie

Analýza portálu Profesia.sk odhalila rozloženie pracovných príležitostí na Slovensku. Podiel práce na východe krajiny narástol z necelých 14 na vyše 21 percent. 

Najvyšší podiel ponúk zaznamenal Košický aj Prešovský kraj v 1. polroku 2018.

Košický kraj už neťahá iba jedno mesto

V roku 2009 bolo 72% pracovných ponúk v Košickom kraji priamo v Košiciach. Dnes už platí, že krajské mesto nemá v regióne také dominantné postavenie a uchádzači majú viac možností zamestnať sa aj v okolitých okresoch.

V 1. polroku 2018 tvorili inzeráty zamestnávateľov v Košiciach 45 percent z celkovej ponuky v kraji. Nasleduje okres Michalovce, Spišská Nová Ves a Rožňava.

Najväčšou zmenou prešiel od roku 2009 okres Gelnica. Počet ponúk tu za 10 rokov narástol na 28-násobok. Najmenej ponúk je v Sobranciach.

Obchodného zástupcu vystriedal operátor výroby

Dlhé roky bol najinzerovanejšou ponukou v Košickom kraji obchodný zástupca. Napriek tomu, že najviac obchodných zástupcov hľadali zamestnávatelia v roku 2017, už nejde o najinzerovanejšie voľné miesto v tomto regióne.

Od roku 2016 jasne dominuje ponuka práce operátorov výroby. V roku 2009 sa pritom táto ponuka práce až tak často nevyskytovala. V rebríčku najčastejšie inzerovaných pozícií v regióne skončila až na 30. mieste.

Najinzerovanejšie sú výrobné pozície

Ukazuje sa, že zvýšený počet pracovných ponúk sa najviac prejavil vo výrobe. V roku 2009 nebola v košickej TOP 5 ani jedna výrobná pozícia, dnes sú tam až štyri. 

Málo možností priameho kontaktu s uchádzačmi

Firmy na východe však môžu pomerne často narážať na problém s nepresným zaraďovaním u uchádzačov. Tým totiž môže robiť problém reagovať na ponuky do spoločností, ktoré nepoznajú, prípadne im napríklad nenapadne reagovať na administratívne pozície do IT, či výrobných spoločností. Aj z tohto dôvodu spoločnosť Profesia eviduje zvýšený záujem firiem o veľtrh Profesia days v Košiciach.

Ak sa pozrieme na pozície, na ktoré najviac reagovali košickí uchádzači v roku 2009 a teraz, vidíme veľké nesúlady s ponukou zamestnávateľov.

Uchádzači v Košickom kraji totiž vyhľadávali výrobné pozície najmä v minulosti, dnes, keď patria medzi najinzerovanejšie, uchádzačov až tak nezaujímajú. V súčasnosti môžeme naopak vidieť väčší záujem o administratívne a obchodné pozície.

tlačová správa

Diskusia k článku