Morské oko bolo zaradené medzi sedem divov Slovenska

V srdci pohoria Vihorlat sa vo výške 619 metrov nad morom sa nachádza jedno z najkrajších prírodných jazier na Slovensku – Morské oko. Nádherné jazero je súčasťou chránenej prírodnej oblasti s celkovou rozlohou 108 ha, čo je tretie najväčšie jazero na Slovensku.
Morské oko je výnimočné svojim pôvodom, polohou, fyzikálno-chemickým a biologickým režimom. Leží pod Sninským kameňom v katastrálnom území obce Remetské Hámre, v nadmorskej výške 619 m a dosahuje hĺbku až 25,1 m. V roku 2007 bolo Morské oko zaradené medzi sedem divov Slovenska.
DSC02500
Jazero Morské oko dostalo názov pre svoju blankytne modrú farbu vody pripomínajúcu morskú hlbočinu a svojim tvarom skutočne pripomína ľudské oko zasadené do bukových lesov v lone Vihorlatu.
100 2179
Do jazera ústí šesť až osem stálych i príležitostných prameňov a prebytočnú vodu odvádza do potoka Okna hrádza priehradného múru. Na jeho dne sú dve výrazné preliačiny, z ktorých hlbšia má až 26 m. Teplota vody od hĺbky 9 m po dno je takmer stála 4,4 – 4,8 °C.
kastiel
Do roku 1945 patrilo Morské oko a jeho okolie grófke Gladys Vanderbilt-Széchenyi, ktorá v r. 1924 dala vybudovať pri jazere malý kaštielik.

Diskusia k článku