Prvý októbrový víkend patril na Sennom pozorovaniu jesennej vtáčej migrácie

Stovky ľudí po celom Slovensku sa uplynulý víkend vybralo do prírody sledovať migráciu vtákov. Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko pozvala v rámci Európskych dní vtáctva verejnosť k ďalekohľadom. Najväčšia akcia sa konala na Senianskych rybníkoch. Pozorovanie prírody spojené s jej poznávaním je u ľudí čoraz obľúbenejšie.

Jesenná migrácia vtáctva je skvelou príležitosťou priblížiť laickej verejnosti fascinujúci svet vtákov. Ornitológovia z SOS/BirdLife Slovensko boli okrem Senianskych rybníkov cez víkend záujemcom k dispozícií s odbornými výkladmi aj v Trenčíne, na Hrušovskej zdrži a pri vodnej nádrži Bešeňová.

Tohtoročnou témou Európskych dní vtáctva je poukázanie na potrebu obnovy prírody a ochrany a manažmentu biotopov, ktoré vtáky pri migrácií nevyhnutne potrebujú. Takými významnými migračnými zastávkami sú napríklad mokrade, kde vtáky viazané na vodu zosadajú a môžu načerpať energiu na ďalšiu cestu. Jednou z najvýznamnejších lokalít pre migrujúce vtáctvo na Slovensku je chránené vtáčie územie Senianske rybníky, kde mokrade udržiavajú ornitológovia vďaka projektu LIFE IPORSEN.

„Do akcie EuroBirdwatch sme sa zapojili aj v Sennom a pripravili sme dvojdňové úspešné a veľmi príjemné podujatie. Z pozorovacej veže Ostrovik sme spolu s viac ako 150 ľuďmi zaznamenali 61 vtáčích druhov a 12 875 jedincov“ opisuje vydarenú akciu ornitológ Matej Repel. Zo zaujímavostí uvádza pozorovanie sokola lastovičiara, posledných chavkošov nočných, lyžičiara bieleho, bociana čierneho alebo oneskorenú volavku purpurovú. Zo zimných hostí privítali na Sennom prvú tohtoročnú pinku severskú, husi bieločelé a tundrové.

Pozorovanie prírody sa u verejnosti teší čoraz väčšej obľube. Do Senného za vtákmi neváhali docestovať  návštevníci z Košíc, Popradu aj Medzilaboriec. Na náučnom chodníku Vtáčím rajom mali možnosť pozorovať vtáky na lúke aj priľahlých rybníkoch z pozorovacích veží. V súčasnosti je v príprave aj rozširovanie turistickej infraštruktúry v území. Vďaka projektu BirdTour pribudne napríklad požičovňa bicyklov a vynoví sa návštevnícke centrum. Vtáčí raj tak bude môcť návštevníkom ponúknuť viac možností na spoznávanie tunajších prírodných pozoruhodností.

Jesenná migrácia vtákov pokračuje aj naďalej. Ornitológovia preto pozývajú ľudí, aby vyrazili do prírody s ďalekohľadmi aj v nasledujúcich dňoch.

Diskusia k článku