Lockdown – nelockdown, dlhoprstí úradujú vždy

Hoci od nedele začnú postupne horieť sviečky na adventnom veci, adventný čas nebude ako roky predtým. Súčasná epidemiologická situácia nám, žiaľ, nedovoľuje tešiť sa zo stretnutia so známymi na vianočných trhoch, či tlačiť sa v obchodoch pri nakupovaní darčekov. Žijeme časy, o akých sa nám pred pár rokmi ani nesnívalo.

Nezabúdajme však, že všetko „to ostatné“ počká. Jediné, čo nepočká, je naše zdravie. Vianoce budú, aj keď pár dní nebudeme „útočiť“ na obchody. Aj priateľstvo vydrží, hoci sa neuvidíme niekoľko dní. Situácia je vážna. Buďme zodpovední nielen voči sebe, ale aj jeden voči druhému.

     Hoci je od polnoci 25. novembra 2021 na Slovensku vyhlásený lockdown a návšteva obchodných prevádzok je do značnej miery obmedzená, aj napriek tomu sú obchody, návšteva ktorých je nevyhnutná na zabezpečenie si základných potrieb.

     Bez ohľadu na ročné obdobie, dátum, miesto a žiaľ, aj epidemiologickú situáciu, Policajný zbor prijíma oznámenia o krádežiach vecí z vozidiel. Len v uplynulom období, a to od 1. septembra do 15. novembra tohto roku, útvary v pôsobnosti Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach zaznamenali 38 krádeží vlámaním do vozidiel, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2020 nárast o 20 prípadov. Najčastejšie boli v autách ponechané notebooky, telefóny, peňaženky či rôzne tašky, ktoré prilákali pozornosť „dlhoprstých“. Lockdown – nelockdown, zlodejom je to jedno, striehnu vždy.

     Aj práve preto ste počas dnešného, 26. novembra, mohli v okolí nákupných centier stretnúť aj takých príslušníkov Policajného zboru, ktorí vás upozornili najmä na následky, ktoré hrozia po ponechaní vecí v aute, alebo ste mohli za stieračom nájsť leták našej policajnej kampane „Auto nie je výklad“, ktorý vás na riziká po ponechaní vecí v aute upozorní. A hoci to nebola prvá akcia tejto kampane a policajné preventistky pravidelne distribuujú letáky na parkoviskách a medzi občanov, aj napriek tomu sa aj dnes našlo niekoľko takých vozidiel, ktoré vecami ponechanými vo vozidle priam lákali zlodejov na „žatvu“.

     Predstavte si, že ste práve vkročili do obchodu, banky, či lekárne. Napadlo vám predtým vrátiť sa ešte raz k vášmu autu, skontrolovať, či je naozaj poriadne uzamknuté, či svetlo smeroviek „nebliklo“ iba tak naprázdno? Či ste na sedadle nenechali pohodenú bundu, notebook, kabelku či mobil v priehradke medzi sedadlami? Skontrolovali ste si svoju tašku, prevesenú cez plece, či ste zips na nej zatiahli na doraz a či vám mobil netrčí zo zadného vrecka nohavíc?

     „Čert“ nikdy nespí. Nehovorte si, že je to len pár minút; len tam zbehnem, vybavím a odchádzam; za taký krátky čas sa predsa nič nemôže stať. Radšej obetujte tých pár minút a vráťte sa k autu, poriadne ho skontrolujte, nenechávajte na viditeľných miestach veci, na ktoré sa môžu ulakomiť iní. Verte, že škoda, ktorú vám spôsobia na aute, bude väčšia, ako vaša bunda, v ktorej vrecku aj tak nenájdu nič. Že dať dokopy rozbité okno na vašom aute vám zaberie ďaleko viac času, ako to, keď sa po notebook na zadnom sedadle vrátite a vezmete ho so sebou. Pozrite sa poriadne, či váš mobil aj peňaženka neostali na sedadle spolujazdca a schovajte si ich radšej do náprsného vrecka bundy či osobnej taštičky.

Diskusia k článku