Prichádza jar a s ňou jarna únava spôsobená nedostatkom vitamínov, ale aj zanesením organizmu rôznymi toxínmi. Určite Vám príde vhod jarné upratovanie organizmu. Detoxikácia organizmu sa nezaobíde bez očisty hrubého čreva, prečistenia obličiek a močových ciest. Očistné kúry sú jednoduchý spôsob, ako účinne regenerovať organizmus.
V prírode je to pekne zariadené – rytmicky sa opakujúce cykly svetla a noci, obdobia dažďov a sucha, obdobia aktivity a odpočinku…
Po zime tak v našich končinách prichádza opäť jar a po nej leto. Obdobie relatívneho odpočinku vystrieda obdobie aktivity. Spolu s jarou však prichádzajú i časté sprievodné javy únavy.
Jarná únava je nielen dôsledkom nedostatku vitamínov, ale tiež ako dôsledok zanesenia organizmu toxínmi, produktmi vlastného metabolizmu tela, ktorých je v zimných mesiacoch akosi viac…
Jarné upratovanie organizmu
Historicky boli očistné kúry spájane s náboženskými sviatkami a tiež s prirodzeným nedostatkom potravy v zimných mesiacoch. Viaceré náboženstvá zaraďovali na posviatkové obdobie pôsty, ktoré umožňovali telu zbaviť sa prebytkov. Prirodzený spôsob očisty organizmu spočíval v našich zemepisných šírkach najmä v nejedení mäsa a ťažkých jedál.
Prirodzená starostlivosť o telo
Veľký význam má aj prirodzená starostlivosť o telo. Ak opatrne volíte pri výbere potravín v obchode, ale denne si dodávate pokožkou do tela cudzorodé látky z krémov na ruky, na pleť, zubnými pastami či vodami po holení, je vaše snaženie v oblasti zdravia iba časťou vašich možností. Východiskom môže byť napríklad prírodná kozmetika bez syntetických parfumov, konzervantov či farbív…
Práve preto ľudia ochotní urobiť čosi pre zdravie zaraďujú na obdobie jari prirodzené očistné postupy.
V prvých jarných mesiacoch sa nielen príroda prebúdza do nového cyklu života, ale aj telo človeka a jeho orgány zvyšujú svoju aktivitu pri svojej obnove. Napríklad vo Francúzsku i Rusku sa u širokých vrstiev obyvateľstva popri účinnej očiste hrubého čreva klystírmi teší obľube pitná kúra obsahujúca výluh z brezových listov. Prináša úľavu organizmu podporením vylučovania usadenín z obličiek, čím nepriamo pomáha tiež činnosti srdca. Významne prispieva k predchádzaniu degeneračných chorôb (skleróza, reumatizmus). Počas tejto 3-4 týždňovej kúry stačí vylúčiť silne kyselinotvorné potraviny (mäso, vajcia), inak nie je potrebná výrazná zmena jedálneho lístka. Organizmus sa detoxikuje – vďaka podpore vylučovania prestáva viazať vodu, miznú najmä opuchy nôh, postava sa zoštíhľuje, čo len prispieva k obľube kúry najmä u žien.
Samozrejme, existuje viacero postupov a možností ako podporiť prečistenie svojej telesnej schránky. Popri zložitejších spôsoboch očisty, ktoré používajú napríklad jogíni v podobe vamanadhautí alebo šankhprakšalána, stojí z jednoduchých očistných techník za zmienku dôkladné čistenie jazyka pri rannom umývaní zubov obrátenou hranou kovovej lyžičky (zoškrabaním usadenín a odumretých baktérií od koreňa jazyka až po jeho špičku). Jazyku sa vrátia chute, ozdraví sa celý tráviaci trakt.
Ako praktizovať očistnú kúru
Celá kúra je najúčinnejšia práve zjari nielen kvôli rastúcej aktivite orgánov, ale tiež v súlade s priebehom počasia v prírode. V jarných mesiacoch je dĺžka dňa i noci približne rovnaká a teploty nie sú extrémne. Očistná kúra je energeticky náročná, preto ju počas leta a zimy, keď je organizmus vo zvýšenej miere zamestnaný ochladzovaním alebo zohrievaním, možno odporúčať len vo vážnych prípadoch s prihliadnutím na dispozície človeka. Menej účinná býva v jesenných dňoch, keď aktivita orgánov klesá.
Ako prvý krok – a asi najdôležitejší – je odstránenie usadenín a sekundárnych toxických ložísk nachádzajúcich sa v čreve. Ak nechcete použiť asi najdokonalejšiu, ale náročnú metódu jogínskej šankhprakšalány (postupné pitie vody osolenej aspoň na úroveň fyziologického roztoku v objeme asi 5 l a sprievodné cvičenie zabezpečujúce postup vody do hrubého čreva až do chvíle, keď z tela vychádza len čistá voda), sériou 2-4 klystírov s osolenou, ale lepšie citrónovou vodou – asi pol citróna na 1,2 l vody – dosiahnete aspoň základnú očistu hrubého čreva. Jej prínos pocítite spravidla takmer okamžite
Ako druhý krok, ktorý možno realizovať už popri týždňovej očiste čreva, sa osvedčilo prečistenie obličiek a močových ciest od usadenín počas 3-4 týždňov pitím spomínaného výluhu z brezových listov. Ak ho ochutíte pár kvapkami čerstvej citrónovej šťavy, zlepšíte jeho chuť (pije sa bez cukru) a zvýšite účinok.
Postupnosť očisty čreva, obličiek a pečene umožní obnoviť prirodzené vylučovanie škodlivín z tela a najdôležitejší filtračný orgán organizmu. Tým sa telo pripraví na náročnú celoročnú prácu až do ďalšej jari. Možno sa prekvapivo ľahko zbavíte ranného smrkania, praskania a bolestí kĺbov. Treba len začať. Neváhajte dlho, jar je pred dverami. A ďalší cyklus začína až o rok!
zdroj: Ondrej Hrabovsky