Byť či nebyť v 2. pilieri ?

V druhom pilieri dôchodkového zabezpečenia nastali s účinnosťou od 1.9.2012 (resp. 1.1.2013) určité zmeny. V tomto článku by som chcel v skratke popísať zmeny a ich význam pre sporiteľov. Mnoho ľudí sa teraz rozhoduje čo urobiť, tak teda vstúpiť či vystúpiť ? Poďme si zhrnúť, čo sa zmenilo.

Najväčšou zmenou platnou od 1. septembra je zmena pomeru odvodov z 9 % Sociálna poisťovňa (SP)  a 9 % dôchodková správcovská spoločnosť (ďalej len DSS) na 14 %  SP a 4 % DSS. Tieto odvody sa sťahujú všetkým zamestnancom resp. živnostníci si ich platia sami. Dôvody zmeny sú v skratke jednoduché. Predošlý pomer odvodov nemal asi nikto vo Svete, a vláda si musela požičiavať na deficit v SP za vyšší úrok ako sa zhodnocovali úspory v 2. pilieri, samozrejme v čase krízy je deficit ešte citeľnejší a tento pomer neudržateľný.

Treba však povedať, že pomer odvodov sa má časom znovu zvyšovať v prospech 2. piliera a to o 0,25 % od roku 2017 postupne až na 6 %, zároveň však už od 1.1.2013 vznikla možnosť pre sporiteľov dobrovoľných príspevkov, ktoré budú v zmysle zákona o dani z príjmov nezdaniteľnou časťou dani až do výšky 2 % základu dane.

Ďalšia dôležitá zmena je že pre mladých opäť nebude 2. pilier povinný no budú doňho môcť vstúpiť až do 35. rokov veku. Pre ostatných je otvorený pre vstup od 01. 09. 2012 do 31.01. 2013 a pre dobrovoľný výstup v období od 01. 09. 2012 do 31.1.2013 doručením písomného oznámenia Sociálnej poisťovni.

Po novom musí mať DSS 1 dlhopisový garantovaný fond a minimálne jeden negarantovaný (s vyšším rizikom, ale aj predpokladom výnosov ) Každý kto nepožiada o výber konkrétneho fondu, bude automaticky v garantovanom (s minimálnym  výnosom ale garantovaným)  Na Slovensku máme  6 DSS a možnosť raz za 2 roky zmeniť správcu svojich úspor, by mala naďalej ostať.

2. pilier je projekt pre mladých a tým aj odporúčam vstúpiť do neho, resp. ostať v ňom,  bez ohľadu na výšku súčasného príjmu. Pre ľudí od 35 do 50 rokov, by som zvážil to ako dlho už v 2. pilieri sporia, aký majú príjem a perspektívu rastu príjmu v budúcnosti. Naopak,  tým ktorým ostáva do dôchodku niekoľko rokov a v 2.pilieri sú tiež pomerne krátko, by stalo za zváženie vystúpiť z 2. piliera a poberať v tomto prípade radšej jeden vyšší dôchodok zo Sociálnej poisťovne.  Svoje rozhodnutie si však určite dobre zvážte, záleží to naozaj od detailov.

Ak sa potrebujete poradiť, máte záujem o vstup do 2.piliera, či  inú finančnú službu neváhajte ma kontaktovať.

 

Bc. Jaroslav Čačko  www.ekonomickesluzby.eu 0915 644 489

Pridaj komentár