Pod týmto názvom finišoval úspešný projekt deti a mládeže z obce JOVSA, ktoré sa v minulom roku zapojili do programu NECH SA NÁM NETÚLAJÚ Nadácie COOP JEDNOTA. Deti a mladí ľudia ukázali v rámci projektu svoju šikovnosť a talent a spolu s pedagógmi Ľubicou Čornejovou, Erikou Šimkovou a Dušanom Pulkom pripravili pre verejnosť veľkolepé folklórne vystúpenie, na ktorom prijali aktívnu účasť aj členovia folklórneho súboru Svojina.
Okrem vystúpenia bolo úlohou účastníkov projektu pátrať po minulosti našich predkov, a tak sa deti a mládež vydali do minulosti, aby sa pozreli na životy našich dedov a pradedov, na ich rôzne zvyky, povery, fígle, piesne, či tance. Stretli sa tak so zaujímavými ľuďmi, vypočuli si ich veselé, či dojímavé príbehy. Mnoho si z ich rozprávaní zaznamenali, spísali staré zvyky, piesne, rečňovanky, študovali obecnú kroniku, zozbierali staré fotky a pripravili zaujímavú prezentáciu. Hodnotná a v mnohých vyvolávajúca spomienky z detstva, či mladých čias bola výstava ľudovej tvorby a starého remeselníckeho náčinia. Projekt oprášil dávne tradície našich predkov spojené s ľudovou tvorbou a folklórom a zároveň prispel k rozvoju komunitného života a medziľudských vzťahov v obci. Otvoril deťom a mládeži pre nich nepoznanú komnatu dávneho remeselníckeho náčinia, ľudových piesní a zvykov a dal nové možnosti efektívneho trávenia voľného času. Prispel k rozvoju talentu, komunikácie, kooperácie medzi rovesníkmi a upevnil u mladých ľudí pocit spolupatričnosti, národnej identity i sebadôvery pri prezentácii na verejnosti.
Zemplínske kroje znásobili kvalitu tanca i spevu, inšpirovali účastníkov k činnosti, k spoznávaniu ľudových zvykov, k vytváraniu vzťahu k folklóru a lásky k ľudovej piesni a tradíciám.
Pozitívne ohlasy, ktoré v obci doznievajú, si svojou usilovnosťou, snahou, šikovnosťou a trpezlivou prácou počas celého roka ( doby trvania projektu ) zaslúžene našli svojich adresátov.
Mgr. Ľubica Čornejová