Pri odovzdaní nájdenej veci na policajný útvar je službukonajúci policajt povinný :
– získať informácie od oznamovateľa nájdených dokladov alebo stratenej veci alebo od osoby, ktorá odovzdáva nájdenú vec Policajnému zboru ku všetkým skutočnostiam týkajúcim sa nájdenia veci (napr.: miesto, čas, okolnosti nájdenia veci a pod.)
– zistiť totožnosť nálezcu a následne ho vypočuť ku všetkým zisteným relevantným skutočnostiam týkajúcich sa nájdenia dokladov alebo veci, jej dostatočne presného opisu, ktorý umožní určiť jej totožnosť (napr.: tvar, rozmer, štruktúra materiálu, vzhľad, farba a pod.), ako aj podľa identifikačných znakov (ak také sú) tak, aby bolo možné na základe vykonaného opisu identifikovať nájdenú vec
– v prípade, ak nálezca požiada o vydanie písomného potvrdenia o odovzdaní nájdenej veci, policajt vydá nálezcovi potvrdenie
Pri odovzdaní nájdenej veci vlastníkovi je službukonajúci policajt povinný :
– vyzvať vlastníka nájdenej veci, aby vec opísal, poskytol potrebné informácie k nájdenej veci a následne ho vypočuť na „Zápisnicu o podaní vysvetlenia podľa zákona o PZ “ ku všetkým relevantným skutočnostiam, za ktorých došlo ku strate veci, jej opisu a pod.
– Až keď na základe dostatočne presného opisu vlastníka veci je možné jednoznačne stotožniť opísanú vec s nájdenou vecou (podľa identifikačných znakov, prípadne opisu vonkajších znakov), uloženou na útvare Policajného zboru, prípadne na inom mieste, a ak to okolnosti vyžadujú, následne policajt predloží nájdenú vec na vizuálne stotožnenie vlastníkovi.
Ak nastanú dôvody na jej vrátenie a nie je dôvod na postup podľa osobitných predpisov, napr. zákon o Policajnom zbore (zaistenie veci), Trestný poriadok (prevzatie zaistenej veci) alebo priestupkový zákon (prepadnutie veci, zhabanie veci), príslušník Policajného zboru je povinný odovzdať takúto nájdenú vec vlastníkovi proti podpisu.
2. Aké veci (ktoré našli) doniesli ľudia na políciu a postup polície
Medzi najčastejšie veci, ktoré ľudia nájdu a prídu odovzdať na policajný útvar patria doklady, mobilné telefóny, kľúče od vozidiel, peňaženky i peniaze. Polícia tieto veci v zmysle zákona o PZ zaistí a následne zisťuje ich majiteľov. Za tým účelom obvykle na mieste verejnosti prístupnom zverejní oznam na vývesných tabuliach obecných, resp. miestnych úradov alebo prostredníctvom obecného rozhlasu o náleze vecí a vyzve oprávnené osoby, aby sa prihlásili na policajnom útvare. Samozrejme bez presného opisu vecí. V prípade, ak si osoba, ktorej právo na zaistenú vec je nepochybné, zaistenú vec neprevezme do jedného roka odo dňa zaistenia veci, stáva sa majetkom štátu.