Nenáročné pohodové kráčanie na spevnenej hradnej ceste po žltej dobre viditeľnej turistickej značke ich čochvíľa doviedlo k ruinám hradu (570 m n.m.) nad mestom Veľký Šariš (269 m n. m).
Okolité stromy im okrem zaujímavých prírodných výtvorov poskytli aj množstvo autogramov pocestných nevážiacich si našu prírodu.
Prvé náznaky osídlenia hradného vrchu sú už zo staršej doby kamennej. História stredovekého hradu, ktorý bol jeden z najrozsiahlejších na území Slovenska začína zrejme niekedy v 12. storočí. Dážď ustal a tak sa mohli poprechádzať po priestranstvách pomedzi rozrumenými hradbami, na zachovaní ktorých sa ale v poslednom období intenzívne pracuje a pokochať sa pohľadmi z nich do širokého okolia podhradia.
Zostup im „spestril“ navrátivší sa hustý dáždik, takže sa zastavili trochu obschnúť pri vykukujúcom slniečku v pivovare Šariš, kde prebiehali práve dni otvorených dverí. Interesantná bola prehliadka samotnej fabriky na pivo aj s koštovkou, či okolitý bohatý kultúrny program s množstvom známych hudobných skupín, či celou plejádou rôznorodých stánkov, pomedzi ktoré sa tmolili zástupy východniarov, kde okrem iných predávali aj predražené turistické známky (www.turisticke-znamky.sk).
Cestou domov ešte krátke odbočenie za Bystrým cez Vyšný Žipov do obce Skrabské poobzerať nádhernú scenériu zaliateho lomu, sťaby druhý Beňatinský lom, no niekoľkonásobne väčšieho.
Úžasný zážitok však trochu skalili nevedno odkiaľ sa „doplichtené“ plastové fľaše.
Záver výletu bol teda úžasný a všetci už dávno zabudli na predpoludňajší dáždik.
Anton Hasák
Predseda KST Turista Michalovce