Od súsošia sv. Cyrila a Metoda v Podčičve, miestnej časti obce Sedliská, postaveného na pamiatku ich prechodu cez Ondavu, prešli cez novú kalváriu na starom cintoríne s grófskymi hrobmi. Pokračovali popri niekdajšom zemplínskom archíve až vystúpili na ruiny hradu Čičva (225 m n. m.) stojace na vápencovom brale.
Stavba vznikla niekedy okolo r. 1310 pravdepodobne ako strážny hrad cesty do Poľska (Porta polonica). Legenda hovorí, že sa tu vraj v máji 1575 po svadbe vo Vranove nad Topľou konala svadobná hostina neslávne známej Alžbety Báthoryovej a Františka Nádašdyho. Hrad je po Rákocziho povstaní od r. 1711 v ruinách, no v poslednom období začali práce na jeho záchrane. Krátke tmolenie sa po hradbách, z ktorých sú inak úchvatné výhľady hlavne východným a južným smerom, či na pod nohami sa hadiacu nivu rieky Ondava. Hustá hmla ich však o tento zážitok pripravila.
Na druhej strane im však pešia túra lesom po zelenej značke na Dubník (308 m n. m.) dávala práve táto hmla fantastické čaro prírody v neopakovateľnom kúzle jesene. Pod hradom prešli popri pekne upravenej kyslíkovej dráhe, potom do kopca, čochvíľa zase z kopca pozorujúc srnky, či zberajúc lesné plody – huby, v závere už len pohodlne kráčali proti prúdu Kazimírskeho potoka a sú pri kolibe Lysá Hora vo Vyšnom Kazimíri.
Vo vychytenom rekreačnom areáli s rybníkom, expozíciou historickej techniky, amfiteátrom, plážovým, či detským ihriskom a samozrejme s vynikajúcou kuchyňou dali bodku za týmto zaujímavým podujatím.
V strede jesene trochu chladným inverzným počasím sa však vôbec nenechali zaskočiť, práve naopak vo veselej nálade ešte urobili spoločné foto pri nadživotnej drevorezbe zbojníka Andreja Savka, ktorý lúpil na slovensko–poľsko-ukrajinskom pomedzí v prvej polovici 17. storočia. Už iba pozdrav trpaslíkovi v jednej zo záhrad a ide sa domov.
Anton Hasák
Predseda KST Turista Michalovce