Školy po letných prázdninách otvoria opäť svoje brány

skola1

Prázdniny sa pomaly končia a už v pondelok 2. septembra sa po dvoch mesiacoch vrátia žiaci do škôl. Michalovskými bránami materských a základných škôl by malo v tomto školskom roku 2019/2020 prejsť takmer päť tisíc žiakov. Na ich príchod je v ôsmich materských a ôsmich základných školách všetko pripravené.

Počet škôlkarov by mal byť v Michalovciach oproti minulému školskému roku vyšší, nastúpi do nich 934 detí. Žiakov v základných školách bude naopak o čosi menej, presne 4 031. Nová etapa života sa začne pre prváčikov, ktorých do michalovských základných škôl nastúpi viac ako 400.

Školákov čaká tento školský rok 190 dní v laviciach a  92 dní prázdnin. Už od teraz sa môžu tešiť na jesenné prázdniny, ktoré potrvajú od 30. do 31. októbra a do lavíc sa vrátia 4. novembra. Pred vianočnými sviatkami budú žiaci v škole poslednýkrát v piatok 20. decembra. Do lavíc sa vrátia až v roku 2020, v stredu 8. januára.

Prvý polrok školského roka ukončia 31. januára, oddýchnu si jeden deň, teda 3. februára a druhý polrok odštartujú 4. februára. Počas jarných prázdnin budú školáci v Prešovskom a Košickom kraji oddychovať ako poslední, od 2. do 6. marca. Počas veľkonočných sviatkov budú prázdninovať od 9. do 14. apríla. A odtiaľ to už nie je ďaleko k záveru školského roka. Ten sa skončí 30. júna. Dvojmesačné letné prázdniny si školáci užijú od 1. júla do 31. augusta. Do školy sa vrátia 2. septembra 2020.

Do svojej materskej školy sa po roku vrátia žiaci i zamestnanci Materskej školy na Vajanského ulici. Tá prešla komplexnou rekonštrukciou v náklade viac ako 600 tisíc eur. Začiatok rekonštrukcie bol v auguste 2018. Cieľom rekonštrukcie bolo zníženie energetickej

 

 

náročnosti budovy, čím sa prispeje k jej ekologickej prevádzke. Realizácia projektu pozostávala zo zateplenia fasády a strechy, výmeny okien a dverí, výmeny prestrešenia bočných vstupov, klampiarskych výrobkov, interiérových svietidiel, bleskozvodu, bezbariérovej rampy a vykurovacích rozvodov

 

Viac informácií o rekonštrukcii ostatných materských a základných škôl vám prinesieme čoskoro.

 

Na záver dopĺňame, že od 1. septembra dochádzka v školstve k viacerým zmenám, spomenieme napríklad novelu Zákona 245/ 2008 o výchove a vzdelávaní, ktorou  vstupuje v novom školskom roku do platnosti zmena v spôsobe výučby cudzích jazykov. Školy si tak môžu vybrať iný prvý jazyk ako angličtinu. Druhou zmenou je, že od 1.septembra budú školské stravovne poskytovať obedy pre žiakov s dotáciou od štátu vo výške 1,20 € tzv. obedy zadarmo, na základe novely Zákona č. 544/ 2010 Z.z. o dotáciách.

 

 

Prajeme všetkým žiakom a študentom úspešný štart do nového školského roka, aby vysvedčenie v závere školského roka bolo pre nich odmenou za celoročnú prácu.

 

 

 

Diskusia k článku