Deň Zeme: Verejná doprava je investíciou do našej planéty

Mottom tohtoročného Dňa Zeme, ktorý si svet pripomína v sobotu 22. apríla, je „Investujte do našej planéty“. Investície do verejnej dopravy a presadnutie z osobných automobilov do autobusov a vlakov zlepšuje životné prostredie a čistotu vzduchu, znižuje množstvo skleníkových plynov, no prináša tiež významné úspory cestujúcim aj objednávateľom.

Pri príležitosti tohtoročnej oslavy Dňa Zeme spoločnosti ARRIVA na Slovensku potvrdili svoj záväzok poskytovať dlhodobo udržateľné služby verejnej dopravy, ktoré prispievajú k ochrane životného prostredia. V spolupráci s objednávateľmi mestskej a prímestskej autobusovej dopravy preto priebežne obnovujú a modernizujú svoje vozidlové parky, čo má pozitívny vplyv na znižovanie emisií a čistotu ovzdušia. ARRIVA prevádzkuje aj službu zdieľaných bicyklov BikeKIA v Žiline a v súčasnosti rokuje o rozšírení tejto služby doplnkovej zdieľanej dopravy aj do ďalších miest.

Tohtoročný Deň Zeme pripadol zároveň na jeden z Bratislavských mestských dní, spoločnosť ARRIVA preto pozýva všetkých záujemcov o udržateľné dopravné riešenia na spoločné stanovište IDS BK s názvom „Cestujeme jednoduchšie“ na bratislavskom Šafárikovom námestí, ktoré bude návštevníkom k dispozícii v sobotu 22. apríla v čase od 10:00 do 17:00. Spoločnosť ARRIVA Mobility Solutions, Bratislavská integrovaná doprava (BID), Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) a Dopravný podnik Bratislava (DPB) na ňom predstavia výhody cestovania v rámci Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK).

„Deň Zeme je príležitosť zamyslieť sa nad budúcnosťou našej planéty a nad tým, čo môžeme robiť lepšie, aby sme posilnili udržateľnosť. Kvalitné služby, moderné technológie a integrované dopravné riešenia – to sú tri piliere, na ktorých stojí udržateľná verejná doprava. Medziročný nárast cestujúcich na našich linkách mestskej a prímestskej autobusovej dopravy na úrovni tridsať percent je dôkazom toho, že ARRIVA ide správnym smerom,“ uviedol Peter Stach, hovorca spoločností ARRIVA na Slovensku.

 „Tešíme sa na osobné stretnutia s obyvateľmi aj návštevníkmi Bratislavy. Cestovanie verejnou dopravou prispieva k čistejšiemu životnému prostrediu, preto radi povzbudíme návštevníkov využívajúcich individuálnu dopravu, aby skúsili svoje auto aspoň občas nechať doma. Spolu so zástupcami všetkých troch dopravcov im poradíme, ako jednoducho a na jeden lístok – zakúpený napríklad cez aplikáciu IDS BK – cestovať autobusmi, trolejbusmi, električkami, regionálnymi autobusmi a vlakmi v rámci zaintegrovaného územia,“ povedalMatúš Kužel, poverený generálny riaditeľ spoločnosti Bratislavská integrovaná doprava.

Spoločnosti ARRIVA na Slovensku v súčasnosti prevádzkujú 18 vozidiel s alternatívnym pohonom, pričom 17 je s pohonom na CNG. Veľmi úspešný je projekt elektrobusu v Šali, ktorý v roku 2022 oslávil už 5. výročie od uvedenia do prevádzky a odviezol viac ako pol milióna cestujúcich. S pomocou finančnej podpory z eurofondov dokázala ARRIVA pripraviť úspešné projekty na vybudovanie nových obnoviteľných zdrojov tepla pre svoje opravárenské dielne v Michalovciach, Kráľovskom Chlmci a Veľkých Kapušanoch. Zamestnanci spoločností ARRIVA na Slovensku sa tiež pravidelne zapájajú do aktivít ako Naše mesto, kde pomáhajú zveľaďovať životné prostredie v komunitách, kde žijú a pracujú. Ako súčasť európskej skupiny sa ARRIVA na Slovensku stala jedným z partnerov medzinárodného projektu RE-BREATH podporeného Európskou komisiou, ktorého cieľom je pomocou inovácií zlepšiť kvalitu vzduchu v mestách.

Diskusia k článku