Verejné tajomstvo na ďalekom východe

Ako vlastne žijeme na divokom východe pri schengenskej hranici, kde zdá sa, právny štát neexistuje? Polícia a ďalšie ministerské orgány zjavne pracujú pre pašerákov a mafiu, nie pre ľudí. Len pripomínam, sme po voľbách 2020.

Všetci o tom na Zemplíne rozprávajú, je to verejné tajomstvo, participuje na tom tisíce ľudí. Štát na hranici i colnici prichádza o desiatky miliónov na DPH a spotrebných daniach. Ľudia sa boja polície. Vyšetrovatelia sa boja svojich šéfov, zastrašujúc neprejdením cez previerku a následnú stratu práce. Na tých, ktorí poukazujú na prešľapy, skorumpovaná časť polície hľadá kompromitujúce informácie, aby ich umlčala.

Podľa výpovedí ľudí obchod na hranici s cigaretami a alkoholom vystriedal lukratívnejší obchod s ľudskými orgánmi, zlatom, jantárom, drogami, zbraňami a prevádzačstvom. A to potrebuje špičkové policajné a politické krytie. Vo voľbách sa vymenila vláda, ministri, ale krytie ostáva. Ste zdesení? znechutení? šokovaní? Všetko dokopy, ale viem jedno, toto musí okamžite skončiť! Len som presvedčený, že nie s týmto vedením MINV, SiS a VoS, ktoré prenasledujú nás aktivistov, regionálnych poslancov, poctivých zamestnancov a ľudí, ktorí na to poukazujú. Ak sa má niečo zmeniť, musí začať MINV od seba a urobiť poriadky jednak na najvyšších miestach, ako aj v regióne. Zabezpečiť rast pre poctivých vyšetrovateľov a odstrániť z policajného zboru systém zastrašovania.

„Potrebujeme ich velebiť a nie umlčať. Čakajú na príležitosť a signál od ministra.“

Druhá stránka mince je ustavične politikmi zatracovaný región Zemplína a ľudia sa pochopiteľne prispôsobili. Žiadna diaľnica, moderná železnica, nulové investície do rozvoja regiónu, pôda zabraná Nemcami a Talianmi, znečistené prostredie, málo dôstojnej práce, chudoba na vidieku, neexistujúca agroturistika, exponenciálne narastajúca rómska problematika.

Na Sobranecku od 1989 nedošiel žiaden významný investor a na Michalovsku od čias Dzurindu posledných 15 rokov. Pre Bratislavčanov kde rastú mrakodrapy je to až neuveriteľný údaj. Región nutne potrebuje kvalitné pracovné miesta pre tisícky pracovitých ľudí, ktorí sú nútení aj takouto tichou podporou tohto systému na hranici si nelegálne privyrábať a tí poctivejší húfne utekajú za prácou na západ. Dediny zostarli, východ sa vyľudňuje a z poza hraníc našinci vzhliadajú nádej opätovného návratu do svojho milovaného rodiska.

Ak chceme tento stav zmeniť, musíme Zemplín okamžite znova “prilepiť“ ku Slovensku, dostavať diaľnicu až po hranicu, popri nej vybudovať množstvo pracovných príležitostí. Urýchlene vybudovať najväčší a najmodernejší hraničný prechod ponúkajúci bezkonkurenčné služby pre kamiónovú a kontajnerovú prepravu, zamestnajúc ďalšie stovky ľudí. Speňažme to, že tú končí hranica Schengenu, vytvorme podmienky tak, aby na tom Zemplín poctivo zarábal.

Ľudia v regióne musia pocítiť, že ich štát nezrádza, že poctivá dôstojná práca je lepšia ako si privyrábať pašovaním, alebo utajovaním skutočností. Potrebujeme definitívne východisko z tejto dlhotrvajúcej situácie.

Pán minister vnútra, je čas zmeniť Zemplín na miesto, ktoré veľa ponúkne celej krajine, nielen vybraným osobám devastujúc obyvateľstvo a ekonomiku. Je čas zmeniť zákon o policajnom zbore.

Radovan Geci
Mestský poslanec Michaloviec a zakladajúci člen OZ Nové Michalovce.

 

Predchádzajúci článok:

Štát sleduje a odpočúva novinárov a aktivistov na Zemplíne

Diskusia k článku