Nová socha cyklistu v Michalovciach

Mižu, šarhaňov vam čerči! Nečuju, bo mi šarhaňov čerči…

Možno si Tí skôr narodení spomenú na tento žart, ktorý údajne nebol žartom, ale realitou. Tak či onak, spomenul si naň autor ďalšieho atraktívneho dielka, ktoré pribudlo v piatok, 28. septembra, v našej centrálnej mestskej zóne.

Osadili sme v meste novú sochu cyklistu s názvom Mižu, šarhaňov vam čerči. Je umiestnená na Námestí osloboditeľov na konci cyklotrasy a v bezprostrednej blízkosti novovznikajúcej cyklistickej trasy Kostolné námestie – nový cintorín. Jej súčasťou sú aj stojany na bicykle.

Autorom je akademický sochár Ján Leško a jeho dielo predstavuje „bačiho na bicykli“ z obdobia začiatku 20. storočia v nadživotnej veľkosti. V tomto období sa už ľudia v meste pomaly „vyzliekali z krojov“ a bližšie im bolo tzv. „americké oblečenie“, vrátane typického kalapa, teda klobúka.

Socha cyklistu je netradičným oživením pešej zóny a veríme, že našim obyvateľom aj návštevníkom sa bude páčiť. Zároveň je to vhodné miesto na fotenie „pod kalapom“ a tak ďalšou príležitosťou na propagáciu mesta.

Postupným skrášľovaním centrálnej mestskej zóny sa usilujeme nie len prilákať ľudí späť do centra nášho krásneho mesta, ale napĺňame tým aj ustanovenie Programu rozvoja mesta, v ktorom sme sa zaviazali zatraktívniť pešiu zónu.

Socha má oceľovú konštrukciu, telo je vytvorené zo zliatiny hliníka a bronzu a povrch z tzv. žiarivého bronzu. Dielo váži viac ako 200 kg. Socha bola vyhotovená podľa autorskej zmluvy, ktorá bola podpísaná na základe existujúcej autorskej miniatúry. Mesto za ňu zaplatí zo svojho rozpočtu 15 000 eur.

Umiestnenie tohto diela je plne v súlade s platnými normami a legislatívnymi predpismi tak, aby bol zabezpečený prejazd záchranárskych a bezpečnostných zložiek a zároveň, aby nebránila v pohybe zrakovo postihnutým obyvateľom.

Diskusia k článku